Autors: IK informācija 07.08.2013

www.balticmarinenews.lv / 13.08.2013                                                                                                                                            Foto: R.Šmits un J.Bumburs

Krastmalas svētki Vecmīlgrāvī 17. gadsimta noskaņās
 

  Svētdien, 11. augustā no plkst. 12.00 līdz 16.00 Vecmīlgrāvī (Emmas ielā 2b) notika Mīlgrāvja Krastmalas svētki, kuriem šogad dots nosaukums „Kā hercogs Jēkabs uz Āfriku brauca”. Ikviens svētku viesis varēja iejusties 17. gadsimta noskaņās, klausīties dažādu mākslinieku priekšnesumus, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās.

Krastmalas svētkus Vecmīlgrāvja attīstības biedrība (VAB) organizē jau trešo gadu, bet atšķirībā no citiem gadiem, kad svētki tika svinēti kopā ar mūkiem un viduslaiku bruņiniekiem, šogad ikviens to dalībnieks varēja izbaudīt 17. gadsimta burvību. Lai gan vēsturiski nav pierādīts, ka hercogs būtu viesojies Vecmīlgrāvī, pastāv iespēja, ka viņš te tomēr ir bijis. 

Krastmalas svētkos to dalībniekiem tika piedāvāta daudzveidīga un aizraujoša programma. Bija iespēja noskatīties viduslaiku, renesanses un jauno laiku mūzikas grupas „Trakula” uzstāšanos, savukārt perkusionistu grupa „Afroambient” prezentēja Gambijas tautu un karaļus, kuri sagaidīja Jēkaba kuģus Gambijas upes grīvā. 
Āfrikas paradīzes putnu maigās balsis, spēlējot uz glāzēm, atdarināja Linga Mangule, bet pirāts Artūrs mācīja, kā spēlēt uz pudelēm. Par tradīciju kļuvusi grupas „Karakums” muzicēšana svētkos, tāpēc arī šoreiz bija iespēja baudīt Normunda Jakušonoka un Kaspara Tīmaņa sniegumu.    

Savukārt tiem, kuriem tīk praktiski darboties, Jēkaba kuģa „Krokodils” apkalpes vadībā varēja pārbaudīt savas prasmes dažādās jungu, matrožu un bocmaņu nodarbēs.
Bija iespēja staigāt uz koka kājām, šaut mērķī ar milzu kaķeni, lasīt pērles, izmēģināt roku laso mešanā u.c. Svētkos netika aizmirsts arī par mazajiem viesiem – viņu rīcībā bija piepūšamā atrakcija „Pirātu kuģis”, Gambijas meitenes mācīja darināt rotas un zīmēt, bet kopā ar vecākiem varēja vizināties ar kuģīti „Jelgava”. 

„Afrikāņu galmos bija pieņemts apzīmēt savu ķermeni, tā akcentējot drosmi un skaistumu. Mūsdienu hennas mākslinieki atsvaidzinās to laiku zīmējumus uz bezbailīgāko svētku viesu ķermeņiem, kā arī stāstīja par šīs mākslas vēsturi,” stāsta pasākuma organizatore Zane Auškāpa. 

Tāpat kā iepriekšējos gadus, Rīgas brīvosta un Vecmīlgrāvja attīstības biedrība Mīlgrāvja Krastmalas svētkus dāvināja ikvienam Vecmīlgrāvja iedzīvotājam un viesim – ieeja bija maksas!