Jaunā jahtu osta Ķīpsalā

Otrdiena, 2013. gada 30. jūlijs

video: www.balticmarinenews.lv

Kā norāda domē, starp Daugavas pamatgultni un Ķīpsalu vēsturiski ir izveidojusies ūdens akvatorija daļa, ko no vienas puses ierobežo Balasta dambis, bet no otras puses CDE dambis. Akvatorija dziļums pilnībā nodrošina gandrīz visu klašu jahtu un nelielo buru kuģīšu iegrimes prasības.

Jahtu osta tiek veidota tradicionāli, peldošo piestātņu moduļus savienojot nepieciešamā izkārtojumā. Piestātņu enkurošanai tiek izmantoti nogremdēti dzelzsbetona bloki, kas ar speciālām ķēdēm pievienoti peldošajiem pontoniem. Piestātnes kopējais garums ir 795m, tajā vienlaicīgi būs iespējams noenkurot aptuveni 200 peldlīdzekļu. Piekļūšana piestātnei pagaidām ir nodrošināta no Balsta dambja.

Piestātne ir aprīkota ar diviem labiekārtotiem blokiem, tualetēm, sarga mājiņu un slēgta tipa mazo laivu novietni. Lai saglabātu Ķīpsalai tradicionālo koka apšuvumu, piestātnes izveidei ir izmantota augstvērtīga lapegles koka brusiņu apdare.

«Rīgai cauri plūst Daugava, taču pilsēta tikai pēdējo gadu laikā sākusi izmantot tās iespējas, ko sniedz plašās un ērti pieejamās upes krastmalu zonas. Esam izveidojuši labiekārtotu atpūtas vietu Lucavsalā, šonedēļ plānojam atklāt rekonstruēto Spīķeru zonu un Daugavas promenādi starp Salu un Dzelzceļa tiltiem, rīdzinieki atzinīgi novērtē arī pludmali Ķīpsalā. Nākamais solis – mūsdienīgas, labiekārtotas jahtu ostas izveide, kas papildinās iedzīvotāju iespējas atpūsties pie ūdens, - saka Rīgas mērs Nils Ušakovs.

«Esošais risinājums, kad pieeja tiek nodrošināta no Balasta dambja puses, ir pagaidu variants, jo nākotnē pēc CDE dambja rekonstrukcijas peldošās piestātnes plānots savienot ar CDE dambi, kas būs ērtāk gan apmeklētājiem, gan Ķīpsalas iedzīvotājiem, - teic Rīgas mērs. -Turpināsim arī pludmales labiekārtošanu, šeit tiks  izvietots pastāvīgs glābēju postenis un apsardze.

Pašlaik jaunajā jahtu ostā biedrība «Pilsētas jahtklubs» uzsāk bērnu apmācību burāšanas sportā. «Pilsētas jahtklubs» šo mērķu nodrošināšanai iegādājusies piecas jaunas iesācēju buru laivas "Optimists". Bērnu trenere ir divkārtējā Olimpisko spēļu dalībniece, Latvijas burātāja Vita Matīse.

Līdz šim Rīgā bērniem mācīties burāt bija iespējas tikai Mangaļsalā un Ķīšezerā. Rīgas jahtklubs atrodas daudz izdevīgākā vietā, kā arī jau projektēšanas stadijā tajā ieplānots un izbūvēts celiņš, kas piemērots tieši bērniem un mazajām buru laivām.

Rīgas brīvostas pārvalde jahtkluba infrastruktūru bērnu apmācībai nodod lietošanā bez maksas.

"Buru sports Latvijā kļūst arvien populārāks, taču vēl nav izveidojušās burāšanas tradīcijas, tāpēc biedrība "Pilsētas jahtklubs", aktualizējot bērnu apmācību, liek pamatu spēcīgākām Latvijas burāšanas tradīcijām. Pilnvērtīgi netiek izmantota Daugava, kas tek caur pilsētas centru, - visbiežāk mēs uz to skatāmies no krasta, nevis no ūdens uz krastu. Jahtkluba izveidošana pilsētas centrā ir viens no pirmajiem soļiem, lai rīdzinieki aktīvāk pievērstos atpūtai uz ūdens un burusportam," uzsver biedrības "Pilsētas jahtklubs" komandors Jānis Grīslis.