29.05.2014.

www.balticmarinenews.lv                                                                                                                      Foto:Raitis Šmits; Marika Barone

                                                     34. Starptautiskās Hanzas dienas Lībekā  2014

  No 22. līdz 25. maijam Vācijas pilsētā Lībekā notika 34. Starptautiskās Hanzas dienas ar moto „Lübeck auf Immerwiedersehen”– „Uz tikšanos tagad un vienmēr Lībekā”, kurās Latvijas galvaspilsētu pārstāvēja delegācija Rīgas pilsētas izpilddirektora Jura Radzeviča vadībā. Dalība pasākumā veicina Rīgas un Latvijas pilsētu (Hanzas Savienības locekles - Valmiera, Koknese, Limbaži, Cēsis, Straupe, Ventspils) atpazīstamību un popularizēšanu tūristiem, kā arī nostiprina Hanzas savienības pilsētu sadraudzību un sekmē to sadarbību.

    Pavisam dalību šā gada Hanzas dienās apstiprinājušas 122 pilsētas no 15 valstīm.

Delegācijas locekļi piedalījās Hanzas komisijas un Hanzas pilsētu delegātu sēdēs, kā arī apmeklēja citus oficiālos pasākumos, tai skaitā svinīgo Hanzas dienu atklāšanas ceremoniju, kas notika pie slavenajiem Holštenas vārtiem,  kas būvēti 1478.gadā un savulaik kalpoja kā viena no ieejām Lībekas pilsētā. Atklāšanas ceremonijā piedalījās arī Vācijas prezidents Joahims Gauks un Šlēzvigas-Holšteinas federālās zemes premjerministrs Torstens Albigs.

Būtiska Starptautisko Hanzas dienu sastāvdaļa ir Ekonomikas konference, kuru šogad organizēja Lībekas Amatniecības kamera un kas bija veltīta tēmai „Darba tirgus un demogrāfiskās izmaiņas Hanzas reģionā”.

Hanzas dienās bija plaša kultūras programma – vairāk nekā 60 Hanzas pilsētu kultūras grupas uzstājās uz skatuvēm dažādās vecpilsētas vietās.

   Rīgas kultūras kolektīvus Lībekā pārstāvēja un starptautisko publiku priecēja Latvijas    Universitātes Tautas deju ansambļa "Dancis" vidējās paaudzes grupa.
Kā katru gadu, tradicionālajā Hanzas pilsētu izstādē-gadatirgū, kas notika plašā Lībekas vecpilsētas teritorijā, darbojās arī visu pilsētu stendi. Tajos tika prezentētas pilsētas un tās tūrisma iespējas, akcentējot šā un nākamo gadu lielākos pasākumus un notikumus, jo īpaši – informējot par
Rīgu kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu. Rīgas stendu bagātināja krāšņi tautas lietišķās mākslas studijas „Draudzība” amatnieces rokdarbi, interesentiem tika rādīta jostu tapšanas tehnika, bet pie kalēja gadatirgus apmeklētāji varēja izkalt piemiņas monētu. Rīgas stendā apmeklētājiem bija iespēja nogaršot tradicionālus latviešu gardumus – rupjmaizi, grauzdiņus, ķimeņu sieru,  cukurgailīšus.

    Starptautiskās Hanzas dienas ir ikgadējs pasākums, kas ik gadu tiek rīkots citā Jauno laiku Hanzas pilsētu savienības dalības pilsētā. Vēsturiskā Hanzas pilsētu savienība sākotnēji apvienoja vācu tirgotājus un no 13. līdz 17. gadsimtam pakāpeniski pārvērtās par starptautisku Baltijas jūras un Ziemeļjūras baseina zemju pilsētu politisku savienību ar aptuveni 300 pilsētām. 2000.gadā šī savienība tika atjaunota ar nosaukumu „Jauno laiku Hanzas pilsētu savienība”. Pašlaik Jauno laiku Hanzas pilsētu savienība apvieno 181 pilsētas no 16 valstīm, un Rīga ir tās locekle kopš tās dibināšanas gada.

Lībeka tiek uzskatīta par Hanzas savienības galvaspilsētu. Pilsētas tēlu joprojām iezīmē viduslaiku atmosfēra un kultūrvēsturiski apskates objekti. Lībekas vecpilsēta ir iekļauta UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

    Kuldīgas stendā varēja nobaudīt kooperatīva „Kuldīgas labumi” produktus – medu, mājas vīnu, ābolu čipsus, smiltsērkšķu produktus, sukādes, mājās ceptus cepumus, strausu gaļas izstrādājumus. Apmeklētāji tika cienāti ar Kuldīgas maizes ceptuves rupjmaizi un Latvijas melno balzamu. Tāpat tika izrādīti Kuldīgas rokdarbi – gan austi tekstilizstrādājumi, gan bērnu linu apģērbi, kā arī tradicionāli adījumi. Stendā varēja uzzināt par apskates objektiem un atpūtas iespējām Kuldīgas pilsētā, novadā un Kurzemē.

Hanzas dienu kultūras programmu bagātināja Kuldīgas kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs „Bandava” ar speciāli Lībekai gatavoti programmu. Tautas dejas un rotaļas ar publikas iesaistīšanu iestudētas kopā ar ansambli „Rumbas kvartets”, kas plūcis laurus Latvijas šlāgeraptaujā un nu pirmo reizi muzicēja ārpus Latvijas.

    Viesojoties Valmieras pilsētas stendā, ikvienam interesentam bija iespēja iepazīties ar atpūtas iespējām pilsētā, apkārtējos novados, kā arī Gaujas Nacionālajā parkā. Tāpat stenda apmeklētāji tika cienāti ar Valmiermuižas alu, „Liepkalnu” sevišķo rupjmaizi un AS „Valmieras piens”  ķimeņu sieru. Ņemot vērā vācu tūristu interesi par lina un māla izstrādājumiem, kā arī dažādiem daiļamatniecības darinājumiem, Valmieras stendā bija iespēja iegādāties darbus no tautas lietišķās mākslas studijas „Valmiera” un produkciju no Vaidavas keramikas ražotnes, Beverīnas novada amatnieku biedrības.

    Savukārt par Limbažiem Hanzas pilsētu tirgū stāstīja Tūrisma informācijas centra sagatavotie materiāli. Interesenti varēja aplūkot un iegādāties SIA Limbažu Tīne un nobaudīt maiznīcas Lielezers produkciju.

  Kokneses novadu pārstāvēja Kokneses jauniešu deju kolektīvs, deju kolektīvi “Kāre”, “Liepavots” un “Irši”. Koknesieši Hanzas dienu pasākumos Lībekā piedalījās divas dienas – 24. un 25. maijā.

Hanzas dienu svinības četru dienu garumā noslēdzās ar krāšņu atvadu parādi.

Ceļojošais Hanzas dienu karogs oficiāli tiks nodots Vīlandei (Igaunija), kurā no 2015.gada 4. līdz 7.jūnijam tiks aizvadītas jau 35.Starptautiskās Hanzas dienas.

Uz tikšanos !

VIDEO