22.03.2014.                                                                                                                                                                                    Foto: R.Sulainis; R.Šmits    

 PATRUĻKUĢA  “RĒZEKNE”  SVINĪBAS LIEPĀJĀ

 

   20.martā, Liepājas ostā publiski notika Latvijas Jūras spēku patruļkuģa "Rēzekne" karoga svinīgā pacelšana.

Svinīgajā patruļkuģa karoga pacelšanas ceremonijā piedalījās LR Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, Jūras spēku flotiles komandiera p.i. komandkapteinis Kaspars Zelčs un patruļkuģa "Rēzekne" komandieris kapteiņleitnants Artūrs Gražulis, akciju sabiedrības "Rīgas kuģu būvētava" valdes priekšsēdētāja vietnieks Vladislavs Blūms,  ASV Mičiganas pavalsts Nacionālās gvardes pārstāvji un komandieris Gregorija Vadnais, Vācijas Gaisa spēku pārstāvis, kuģa krustmāte -  Rēzeknes mūzikas vidusskolas pasniedzēja Inese Pāvule, kā arī Liepājas mērs Uldis Sesks, flotiles personālsastāvs un citi viesi.

 

     Aizsardzības ministrs R.Vējonis svinīgajā ceremonijā norādīja: “Ir noslēdzies ļoti nozīmīgs projekta posms. Projekts ilga nedaudz vairāk kā sešus gadus un tā mērķis bija modernizēt mūsu Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku flotili. Šī projekta ietvaros notika sadarbība starp Latvijas un Vācijas uzņēmējiem. Tā bija iespēja mūsu valsts uzņēmējiem iemācīties jaunas tehnoloģijas, apmācīt cilvēkus gan kuģu būvēšanā, gan apsaimniekošanā. Tas ir liels ieguldījums arī Latvijas ekonomikā.”

 Pieciem patruļkuģiem, kas ir modernākie Jūras spēku flotilē, ir doti vārdi no tām apdzīvotām vietām, kur ir notikušas brīvības cīņas, kur ir aizstāvēta Latvijas neatkarība – Cēsis, Viesīte, Jelgava, Skrunda un tagad – Rēzekne. Tās ir vietas, kur Latvijas karavīri cīnījās par Latvijas neatkarību, nosargāja to.  LR Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis teica: ”Tāpēc es gribu novēlēt, lai šis kuģis, kas nes vārdu “Rēzekne”, to nes godam Latvijā, pasaulē, NATO. Apkalpei gribu novēlēt izturību un drosmi.”

R.Vējonis uzskata, ka iepriekšējos gados finansējums aizsardzībai nav nodrošināts pienācīgā apjomā un bez šīs naudas novārtā atstāta vairāku jomu attīstība, piemēram, pretgaisa un prettanku aizsardzības spējas. Viņš atzīst, ka NATO līmenī tiek izdarīts spiediens arī uz citām valstīm, kuru aizsardzības budžets nesasniedz rekomendētos 2% no iekšzemes kopprodukta, tomēr Itālijas, Somijas, Vācijas un citu valstu situācija ir atšķirīga.

Jūras spēku kapelāns, iesvētot jaunā patruļkuģa “Rēzekne” karogu, uzrunāja: “Lūdzam par mūsu drošību. Dieva svētība ir tā, kas mums visvairāk nepieciešama. Tādēļ, lai Dievs palīdz mums visiem būt možiem par mūsu valsts drošību. Par to jādomā nopietni, tādēļ, lai Dievs sargā mūsu valsti.”  

"Rīgas kuģu būvētavas" valdes priekšsēdētāja vietnieks Vladislavs Blūms pateicās NBS par iespēju patruļkuģi "Rēzekne" pilnībā būvēt Latvijā, kas deva iespēju paaugstināt "Rīgas kuģu būvētavas" darbinieku kvalifikāciju un prasmes. "Šis kuģis ir uzbūvēts saskaņā ar jaunākajām tehniskajām prasībām, kas nodrošina ilgu ekspluatāciju," teica V. Blūms.

Patruļkuģis P-09 "Rēzekne" ir pēdējais no pieciem Latvijas Jūras spēku vajadzībām būvētiem kuģiem, ko AS "Rīgas kuģu būvētava" pilnībā ir uzbūvējusi Latvijā. Kuģa garums ir 26,65 m, platums ir 13,00 m, iegrime ir 2,7 m, ātrums - 20 mezgli, dzinēju jauda - 2x800 zirgspēku, korpusa materiāls - alumīnijs.

Līdz šim Jūras spēku flotiles rīcībā jau bija četri "Skrundas" klases patruļkuģi - P-05 "Skrunda", P-06 "Cēsis", P-07 "Viesīte" un P-08 "Jelgava". Visi pieci kuģi, tostarp jaunais, veic ne tikai patrulēšanas un glābšanas darbus, papildus tos var aprīkot arī ar naftas savākšanas aprīkojumu. Visi pieci ir "SWATH" tipa kuģi ar diviem zemūdens torpēdtipa korpusiem.

 Svinīgajā kuģa karoga pacelšanas ceremonijā piedalījās arī  ASV Mičiganas pavalsts Nacionālās gvardes komandieris ģenerālmajors Gregorijs Vadnais, kurš ieradies mūsu valstī, lai izskatītu iespējas pastiprināt Latvijas un ASV militāro sadarbību.

  VIDEO