02.04.2015.                                                                                                                                                                                                          Foto: R.Sulainis; R.Šmits

www.balticmarinenews.lv

 

TV raidījuma “Latvji, brauciet jūriņā!”  veidotāji  izstādē   “TITĀNIKS”

 

     27.martā Rīgas Nacionālajā sporta manēžā (Maskavas ielā 160) durvis vēra pasaulē lielākā ceļojošā izstāde par okeāna leģendu Titāniku.

„Rīgā viesojas viena no vēsturiski bagātākajām izstādēm par Titāniku,” stāsta izstādes projekta vadītāja Inga Kadeka. „Izstādi veido 15 galerijas, kurās apmeklētāji varēs iepazīties gan ar materiāliem par kuģa būvēšanu un vēsturnieku atklātajiem faktiem par tā traģisko bojāeju, gan arī iejusties vairāk nekā 100 gadus senā pagātnē – lielākā daļa galeriju veidotas atbilstoši Titānika interjeram un ļauj izbaudīt tā laika gaisotni, izdzīvot notikumus un uzzināt pasažieru stāstus.”

 

  Katrs apmeklētājs, dodoties aplūkot ekspozīciju, saņem iekāpšanas karti. Vienu tās pusi rotās Titānika rēderejas White Star Line emblēma, bet otrā būs atrodama informācija par kādu no kuģa pasažieriem. Galerijā, kas veltīta kuģa piemiņai, katrs var uzzināt „sava pasažiera” likteni.

  Izstādē strādā arī divi fotogrāfi, un apmeklētājiem ir iespēja nofotografēties uz kuģa priekšgala vai pie Lielajām kāpnēm – sabiedriskās dzīves centra. Izstādes noslēgumā katrs var šo fotogrāfiju iegādāties. Izstādē ir pavadošie gidi un audio gidi latviešu, angļu un krievu valodā. Ir iespēja pieteikties grupu apmeklējumiem, notiek dažādi pasākumi, var iegādāties dažādus suvenīrus, kas saistīts ar Titānika vārdu.

   Izstādi veido vairāk nekā 375 vēsturiski objekti, kas atradās uz Titānika vai tā līdzinieka – kuģa Olimpija (Olympic), līdz ar to šī ir reta iespēja iepazīt dzīvi uz lielā kuģa, pirms tas nogrima okeāna dzelmē. Eksponātu vidū ir priekšmeti, kas tika nocelti no kuģa īsi pirms tā došanās ceļā uz Ņujorku, atrasti jūrā tūlīt pēc katastrofas, tādi, kurus paņēma līdzi izdzīvojošie pasažieri, kā arī priekšmeti no Džeimsa Kamerona 1997.gada filmas, kuru vidū ir arī leģendārā briljanta Okeāna Sirds kopija, kā arī Keitas Vinsletas un Leonardo Di Kaprio tērpi.

  Izstādē redzami artefakti pieder Lielbritānijas uzņēmumam White Star Memories, kas ir lielākais ar Titāniku saistīto objektu kolekcionārs pasaulē. Artefaktu vidū ir pastkarte, ko otrās klases pasažiere Mariona Raita (Marion Wright) nosūtīja brālim 11.aprīlī – dienā, kad Titāniks atradās Kvīnstaunas ostā Īrijā – savā pēdējā pieturā pirms liktenīgās sadursmes. Tāpat tur apskatāma sērkociņu etvija, kas tika iegādāta uz Titānika esošajā bārddziņu salonā laikā, kamēr kuģis vēl atradās Sauthemptonas ostā un bija pieejams publikai. Eksponātu vidū ir arī pārtikas karte maltītei A La Carte restorānā – pamatmaltītes bija iekļautas biļešu cenā, bet pusdienošana šajā restorānā bija par papildu samaksu. Tomēr, ja pasažieris bija nokavējis kādu no cenā iekļautajām maltītēm, tas varēja saņemt kompensācijas talonu, un izmantot to A La Carte restorānā. Izstādē esošais talons ir vienīgais pasaulē zināmais, kas pieejams kolekcionāriem pēc kuģa avārijas. Eksponātu vidū ir arī tā laika smalkākais porcelāns, leģendārā vācu mīksto lācīšu ražotāja Steiff izgatavotais piemiņas lācītis Titānikā bojā gājušo bērnu piemiņai un ļoti daudz citu vērtīgu eksponātu.

  „Izstāde uz Latviju tika atvesta vairākās kārtās, kopumā ar 22 kravas auto. Mazāk nekā mēneša lakā, organizācijā un būvniecības darbos strādājot aptuveni 100 cilvēkiem, sporta manēžas stadions tika pārvērsts elpu aizraujošā piedzīvojumā. Šī izstāde neapšaubāmi ir viena no lielākajām, kas Latvijā jebkad viesojusies,” stāsta Inga Kadeka.

   Izstādi Latvijā organizē SIA Delfi Entertainment, promoteris Lauri Laubre (Igaunija) un projekta vadītāja Latvijā Inga Kadeka. Izstādes eksponāti pieder Lielbritānijas uzņēmumam White Star Memories, kas ir lielākais ar Titāniku saistīto objektu kolekcionārs pasaulē.

 

Informāciju sagatavoja:

 

Antra Savleviča

Baltic Communication Partners

  FOTO